Czyszczenie i udrażnianie kanalizacji – zbiór praktycznych porad

utworzone przez kwiecień 15, 2021Blog

Nawet poważnych awarii instalacji odprowadzania ścieków można w wielu przypadkach uniknąć naprawdę minimalnym wysiłkiem. W dzisiejszym artykule postaramy się Państwu przybliżyć najskuteczniejsze sposoby radzenia sobie z niedrożną kanalizacją, powiemy sobie również nieco o działaniach profilaktycznych, dzięki którym rury będą się zapychać zdecydowanie rzadziej.

Czyszczenie i udrażnianie kanalizacji. Zbiór praktycznych porad.

Załóżmy, że awaria już wystąpiła i do przywrócenia sprawności instalacji konieczne jest usunięcie nagromadzonych osadów i zanieczyszczeń. Przyjrzyjmy się więc dostępnym możliwościom uporania się z problemem we własnym zakresie. Generalnie sposoby są dwa: kanalizację możemy oczyścić i udrożnić metodą chemiczną bądź mechaniczną.

Każdy z nich ma oczywiście swoje wady i zalety, jednak należy trzymać się zasady, aby środków chemicznych używać wyłącznie do czyszczenia rur z tworzyw sztucznych. Głównym składnikiem standardowo używanych preparatów jest bowiem zasada sodowa, która faktycznie bardzo skutecznie rozpuszcza osady zalegające w instalacji, przyczynia się jednak do korozji metali. Chemiczne produkty do udrażniania i czyszczenia kanalizacji kosztują od ok. 15 do kilkudziesięciu złotych. Z reguły wykazują one silne działanie bakteriobójcze i eliminują grzyby, a więc umożliwiają pozbycie się nieprzyjemnych zapachów.

Samodzielne udrażnianie kanalizacji metodą mechaniczną

Jeżeli zastosowanie chemii nie wchodzi w grę, pozostaje nam skorzystanie z przepychaczy. Te najprostsze dostaniemy już od mniej więcej 10 zł, można się również zaopatrzyć w sprężynowe urządzenia do przepychania rur, które działają dużo bardziej skutecznie, jednak ich cena jest już dużo wyższa – najtańsze kosztują około tysiąca złotych.

Jeżeli środki te nie wystarczą do usunięcia awarii, zalecamy jak najszybciej zadzwonić po fachowców. Firmy działające w branży dysponują specjalistycznym sprzętem, który bez problemu upora się z nawet największymi zatorami.

O profilaktyce słów kilka. Czyli jak zapobiegać awariom wymagającym czyszczenia lub udrożnienia instalacji kanalizacyjnej

Przede wszystkim należy zwracać baczniejszą uwagę na to, co ląduje w odpływach. Nie powinny tam trafiać jakiekolwiek tłuszcze, ziemia, włosy, nasiona itp. – to właśnie one są częstą przyczyną zatorów, ponieważ szybko ograniczają światło rur, uniemożliwiając tym samym prawidłowe odprowadzanie ścieków.